Споживач повинен знати, як зазистити свої права

Уже 38 років міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день захисту прав споживачів. Сьогодні не знайдеться людини, яка б не стикнулась із порушенням цих прав. Прострочений йогурт, підробки в онлайн-магазині, несвіжий салат в ресторані... Однак чи завжди потерпілі скаржаться? Які права споживачів порушуються і як ефективно за них боротись? Про це ми говоримо з керівником Тростянецького районного управління Держпродспоживслужби Сергієм Шаповалом.
Тисячі звернень від споживачів
За даними Держпродспоживслужби, у 2020 році відомство отримало 20,9 тисяч пропозицій, звернень, скарг і заяв від споживачів. Найчастіше скарги українців (41,5%) стосувались неналежної якості непродовольчих товарів. Майже третина звернень були щодо тарифів чи якості житлово-комунальних послуг. Найменше громадяни скаржились на продовольчі товари (трохи більше 5%).
За словами С.Шаповала такий розподіл скарг не свідчить, що продукти у нас якісні, а непродовольчі товари дуже погані. Насправді, тут відіграють роль інші фактори: ціна і наявність чеку за покупку чи послуги. 

- Здебільшого, платіжки за житлово-комунальними тарифами та чеки на техніку, наприклад, ми зберігаємо частіше, ніж чеки на продукти", - пояснює посадовець.
Цікаво, що 2020 року зросла кількість запитів з приводу зростання цін на ліки та харчові продукти. а також, що у половині випадків скарги українців були успішними.

Без Книги скарг 
Коли йдеться про відстоювання своїх інтересів як клієнта, то багато хто одразу згадує про "книгу скарг", яка перейшла в український бізнес ще з Радянського союзу. Однак її більше не існує. Торік Книгу відгуків та пропозицій офіційно скасували, і її наявність більше не є обов'язковою. 
За словами експертів, паперова Книга відгуків та пропозицій уже давно втратила свою актуальність. Теоретично будь-хто міг написати свій відгук чи зауваження про роботу закладу. А той повинен був розглянути скаргу і впродовж тижня повідомити споживача про результати звернення. 

Однак в реальності виявлялось, що Книга або відсутня, або на записи ніхто не реагує, як і раніше продають прострочену продукцію, хамлять, обманюють із цінниками, і тоді контролюючі органи перевіряли книгу скарг, дивилися чи є відповідь, і в разі необхідності штрафували аж на 17 гривень.
То ж "книга скарг" не виконувала своїх функцій і була лише зайвою ланкою між споживачем і Держпродспоживслужбою. Тож її  скасування відкрило шлях для ефективнішого захисту прав споживачами. 

Як скаржитись ефективно?
На думку експертів, більшість конфліктів із споживачами можна вирішити на місці. Поскаржитись менеджеру закладу, замінити неякісний товар чи повернути за нього гроші. Однак коли це не спрацьовує або ж це інтернет-магазин, потрібно діяти інакше.
Фахівці радять спочатку зателефонувати на гарячу лінію закладу. Якщо її немає, тоді  написати відгук на офіційному сайті, сторінці у соцмережах, Google картах чи форумах з відгуками. Як свідчить досвід останніх років, іноді публічне обговорення стократ дієвіше, ніж залишені скарги в кол-центрі. Можна пригадати скандал із рестораном у Львові, який виштовхав відвідувача з ДЦП, і багато інших.
Якщо це не допомагає, то слід звернутись до Держпродспоживслужби. Зробити це можна у будь-який зручний спосіб: особисто на прийомі в територіальному відділі,  телефоном, онлайн або поштою. Цілодобова гаряча лінія працює за номером (044) 364 77 80. Детальні контакти служби можна знайти на сайті https://dpss.gov.ua. 
Варто зауважити, що відомство не приймає анонімних повідомлень. Також слід зазначити фактичну і юридичну назви магазину чи кафе, а також його адресу. За фактом звернення Держпродспоживслужба перевірить підприємство і, якщо виявить порушення, то оштрафує власників, а покупець може отримати компенсацію. 

То ж, щоб боротьба була ефективною, потрібно добре вивчити свої права.
Комментариев: 0
Добавить комментарий