Найсолодше містечко України – Тростянець, що на Сумщині, де на фабриці «Монделіс» виготовляють шоколади «Корона», «Мілка» та бісквіт «Барні», перебирає на себе і лідерство в енергонезалежності. Стратегію жити за правилами енергетичної ощадливості для цієї громади написали австрійські експерти. Протягом 2022-2023 років вони розробили для відновлення і розвитку наполовину зруйнованої російськими окупантами прифронтової української громади містобудівний документ - «Мастер план».
Один з ключових його розділів уже працює на практиці – півтора десятка комунальних об`єктів та один багатоповерховий житловий будинок живляться від альтернативної енергії. Готелі, водозабори, адміністративні офіси, дитсадки і навіть освітлення футбольного поля на місцевому стадіоні – все це діє автономно. А на цьому тижні на території однієї з медичних установ почали встановлювати першу в громаді сонце-вітрову установку.
- Це комплексна вітрова і сонячна станція, яку Тростянецькій громаді на безоплатній основі передала чеська організація “Людина в біді”. Загальна потужність установки складає 30 кВт. З них 20 кВт - це потужність сонячних панелей, ще 10 - це потужність вітряка. Якщо є сонце і вітер, то чому б не застосувати це, як один з варіантів децентралізованого енергозабезпечення, - прокоментував цікаву новинку для громади заступник Тростянецького міського голови з питань регіонального розвитку, міжнародного співробітництва і містобудування Максим Синявін.
В умовах війни та нестабільної роботи централізованої енергосистеми саме нетрадиційна генерація дозволяє не зупиняти життя в громаді. І сприяє цьому стратегія, закладена у практичному містобудівному документі - «Мастер плані».
Його написання почалося з виступу мера Тростянецької громади Юрія Бови на одній з міжнародних конференцій про своє місто, яке російська армія окупувала в перший же день повномасштабної війни 24 лютого 2022 року. Мер тоді повідав, що наслідки окупації були жахливими. Коли наприкінці березня цього ж року місто визволили, то експерти обрахували загальні збитки від окупації у 120 млн. дол. США – найбільші з усіх міст Сумської області включаючи і обласний центр. Розбиті будівлі, спалені магазини, понівечені комунікації. Не рахуючи того мародерства, яке творили окупанти.
- Я розповів присутнім про своє місто, яке за трохи більше місяця пережило тотальне пограбування і знищення важливих об`єктів; про людей – наляканих і голодних, які жили у холоді, без світла і опалення; про невинно убитих росіянами пів сотні цивільних мешканців. Я зачитав короткий уривок із знайденого нами щоденника одного російського військового. Він писав: «3 марта. Мы вселились в город Тростянец. Тут все выглядит ужасно. Мы как фашисты все тут уничтожаем, люди нас боятся… 4 марта. Пошел в магазин. Хотел набрать что-то жене. Но ничего в магазинах уже нету. Всё украли…», - розповів про події чотирирічної давними мер Тростянця.
А потім в кулуарах конференції у нього відбулося знайомство з представником компанія «CES clean energy solutions». Далі – зустрічі і консультації у Відні і пропозиція pro bono - тобто, безкоштовно, підготувати та передати громаді міста Тростянець Сумської області містобудівний документ західноєвропейського зразка - «Мастер план».
Такий документ і розробили спеціально для Тростянця. Пішло на це майже вісім місяців. Включилися у роботу і цілі компанії, як то «CES clean energy solutions», «iC consulenten», «tbw research» та «Modul5», а також незалежні авторитетні приватні експерти - Пітер Блашке, Ханнес Горват, Медіс Меддісон та інші.

- Це візійний, але водночас і практичний документ довгострокового планування, який, зрештою, не тільки допомагає місту ефективно розвиватися, але й дозволяє повертати у громаду людей. Тут враховані всі важливі напрями, щоб Тростянець був містом, у яке хотілось би повертатися, в якому хотілося б народжувати та виховувати дітей, - прокоментувала виконавча директорка «iC consulenten в Україні» Олена Рибак.
Важливо, що розроблялася ця стратегія з урахуванням громадської думки жителів Тростянця, яку австрійські експерти отримали через опитування населення. Відтак, ця стратегія охопила більшість сфер міста - транспорт, енергетику, інфраструктуру, поводження з відходами, урбаністичні аспекти, планування громадських просторів, місць для відпочинку і навіть взаємодії мешканців.
«Мастер план» був затверджений, як офіційний документ, на сесії Тростянецької міської ради восени 2023 року. І відразу став дієвим інструментом у відбудові громади.
В тому числі і в енергетичній сфері. Громаді Тростянця було запропоновано впроваджувати розвиток енергосистем так само, як це роблять у Східній і Центральній Європі. Для міста розробили дві окремі стратегії - для периферії та центру, з орієнтуванням на теплову генерацію із використанням біогазу, індивідуальних теплових насосів та будівництва сонячних електростанцій і вітряків.
… Відтоді минуло біля трьох років. Але і цього часу вистачило, аби Тростянецька громада почала здобувати ознаки регіону енергетичної свободи. Сьогодні сонячні панелі можна побачити на вулицях, площах, дахах шкіл, дитсадків, лікарні і водозаборів. Завдяки встановленим накопичувачам енергії працює освітлення на міському стадіоні. І сама триповерхова міська рада нині, мов незалежний енергетичний ХАБ – на даху масив сонячних панелей, у підвалі – потужний інвертор. Коли в мережі зникає напруга, автоматика миттєво перемикає будівлю на альтернативне живлення.
І так по кожному об`єкту, де працює сонячна енергетика. При цьому весь процес накопичення і витрачання – під контролем на моніторах мобільних телефонів. Ця програма встановлена на телефоні мера, кожного його заступника та всіх керівників підприємств і закладів, де використовується альтернативна енергетика. Програмні додатки у лічені секунди відкривають показники і динаміку функціонування сонячних електростанцій, підземних насосів чи як тепер і вітряка. Як це діє, мер Тростянця Юрій Бова показав на власному телефоні при нашій зустрічі.

- Беремо, для прикладу, дитячий садок «Казка». Відкриваємо додаток і ось ми бачимо, що зараз їхня сонячна електростанція виробляє електрики «нуль», а споживає – 0,5 кВт. Це зрозуміло, бо зараз вечір, сутінки, сонячні панелі не активні. Але електрика надходить з накопичувального акумулятора для холодильного обладнання. Тобто, електроенергія не виробляється через відсутність сонячних променів, бо вечір, але вона у закладі є. А якщо ми в цьому ж додатку подивимося денні години доби цієї станції, то показник виробництва електрики світиться вже зеленим, значить сонячні панелі енергію виробляли. В телефоні ми можемо побачити, скільки електрики за кожну добу виробила та чи інша сонячна станція на кожній нашій комунальній установі, а також скільки було докуплено електрики з мережі обленерго, скільки зекономили коштів або навпаки. Цей облік не тільки інформує, а й дисциплінує, націлює, вчить працювати раціонально, - коментує очільник громади.
Головним генератором, якщо так можна сказати, запровадження в економіку громади локальної енергонезалежності, є міський голова. Юрій Бова створив шлях від кабінетної стратегії до реальних сонячних електростанцій. В минулому році їх було побудовано 11. Завдяки цьому Тростянецькій громаді вдалося згенерувати 158,5 МВт/год. електроенергії. Щоб дізнатися, багато це чи мало, переведемо мегавати у гривні - це дозволило зекономити понад 1,6 мільйона гривень бюджетних коштів.
Найбільш амбітним проєктом із залучення альтернативної енергетики став капремонт багатоповерхового житлового будинку по вулиці Благовіщенській, 53, - його відновили за найсучаснішими технологіями від Greenpeace, зробивши у Тростянці першу в Україні висотку, яка опалюється теплом землі, а енергетику дає сонячна станція на даху. Не потрібно ні газу, ні вугілля, ні дров.

- Сьогодні залучаємо нові інвестиції на встановлення подібної котельні, як і на Благовіщенській, 53, для модернізації системи теплопостачання дитячого садочку «Казка». Тут зараз працює котельня на дровах. Її ми хочемо зробити резервною, а основним джерелом теплопостачання буде котельня з тепловими насосами. Поруч з дитячим садочком є велика земельна ділянка, яка не використовується і ми можемо на ній зробити свердловини для геотермальних теплових насосів нової сучасної котельні. Можливо це будуть теплові насоси повітря-вода. Рішення буде прийнято після проведення аналізу та визначення оптимальних проектних рішень. Виробленого тепла вистачитиме на опалення дитсадку, а наявність сонячної станції на покрівлі зменшить витрати на споживання електроенергії котельнею, - розповів заступник міського голови Максим Синявін.
Загалом, плани міської ради на цей рік по запровадженню сонячної енергетики не менш амбітні, ніж в році попередньому - встановити десять сонячних електростанцій. І робота вже ведеться. З панелями допомагають міжнародні партнери. Так, нещодавно громада отримала 600 штук від муніципалітету партнерського міста Монтабаур, що в Німеччині. Ці модулі разом дадуть 150 кВт електроенергії.
Мають надійти з Німеччини також ще дві станції – на цей раз від товариства міжнародного співробітництва GIZ, це державна установа Німеччини, яка підтримує сталий розвиток та реформи у різних країнах світу, включно з Україною. Обіцяють поставити в цьому році по одній сонячній станції агрокомпанія «Кернел» і один з благодійних фондів з Нідерландів. Ще кілька сонячних станцій закладені у відправлених проєктних заявках, про які наперед в мерії не хочуть говорити, щоб не наврочити. Але на них реально розраховують. Ще дві СЕС – в резерві з минулого року. Тобто, щоб реалізувати заплановане, сонячних станцій вистачає.
Де вони працюватимуть, теж знають.
- Одну встановлять на ЦНАПі. Ще дві – в лікарні. Далі - ліцей №1, Білківська школа, клуб «Ветеран», ліцей №3, Центр ВПО на вул. Кеніга, амбулаторія первинної медицини по Благовіщенській, ХАБ «Незламні». Також треба підсилити потужності деяких об`єктів, де станції вже працюють. Наприклад, в дитсадках «Калинка», «Ромашка». Бо там це вимірюється спокійним дитячим сном, - коментує міський голова Ю.Бова.
Але щоб запустити даровані СЕС, потрібно вкладати і немало коштів з місцевого бюджету – на встановлення, придбання інверторів, кабелів та іншого обладнання. В середньому на одну даровану сонячну станцію витрачається ще до 200 тис. грн. з місцевого бюджету. Десять станцій – два мільйони. Для місцевого бюджету це немалі гроші. Але вони окупляться вже через два роки. Особливо де великі об`єкти.
- Ми обрахували споживання електроенергії в тих закладах, де немає сонячних станцій. Наприклад, по найбільшому освітньому ліцею №1 витрачається в тиждень електрики на 10 тис. грн. В рік це до пів мільйона. Та ж картина по Білківській школі - 40 тисяч в місяць. Якщо ми сьогодні вкладемо гроші не в ремонт доріг, а на сонячні станції в цих закладах, то через два роки, коли світло там вже буде безкоштовним, у нас щороку вивільнятимуться гроші, і ми пустимо їх на десятки доріг, - коментує далі міський голова.
У деяких комунальних закладах вже є власні фінансові ресурси, які вони накопичили завдяки сонячним електростанціям. Тепер планують спрямувати їх на збільшення потужностей власної сонячної енергетики. Наприклад, комунальний готель «Елегія», де перший поверх у них вже повністю на альтернативній енергетиці. Тепер хочуть нею охопити інші чотири поверхи, з яких на п`ятому - кімнати для ВПО.
Крім того, всі нові об`єкти, які нині проектуються, як наприклад, корпус для дитячої творчості чи нова будівля ЦПМД, відразу передбачають розміщення на даху сонячних електростанцій, а в землі - теплових насосів - практика перевірена.
Ведуться перемовини з інвесторами, щоб забезпечити альтернативним енергопостачанням на ще трьох міських водозаборах – по вулицям Татаренка, Гурського і Разіна. В перспективі це може вплинути навіть на зменшення тарифів на воду, бо місто не купуватиме для цих водозаборів електроенергію у обленерго. А ще - сонячні станції даватимуть стабільну потужність – 220 вт, а не як зараз, коли внаслідок перевантажень і відключень відбуваються «стрибки» від 180 до 240 вт. А від цього на водозаборах спалюється дороговартісні насоси та інша апаратура. І люди днями без води. З сонячною енергією цього не буде.

То ж, за допомогою запропонованої міжнародними партнерами концепції у Тростянці успішно впроваджується енергетична автономія, яка дає електроенергію не “в кінці тунелю”, а скрізь. Кожне успішно реалізоване рішення виводить на нові плани. При цьому місто не чекає якихось слушних нагод чи коли закінчиться війна. Робить все зараз.
Виконавчий директор компанії «CES Clean Energy Solutions» Андреас Хельбль – один з учасників розробки «Мастер плана» для Тростянця, вважає, що якщо місцева громада слідуватиме розробленій ними концепції, сонячна енергія вже найближчі двадцять років зможе забезпечити до 77% потреб міста Тростянець.
- Наша задача зробити так, щоб повністю перейти на сонячну енергію у всіх бюджетних установах в найближчі роки. Це дозволить економити до десяти мільйонів гривень щороку. І за рахунок цих грошей заводити сонячну генерацію у житлові багатоповерхівки, - говорить міський голова Ю.Бова.
І це вже перехід до другого етапу перетворення залежної від обленерго громади на енергетично самодостатню. До речі, захід теж прописаний у австрійському «Мастер плані». Наприклад, вже вивчається така перспектива на найбільш забудованому житловому масиві по вулиці Татаренка. Щоб реалізувати ідею, потрібно знайти всього два рішення: перше - підвести до кожної квартири окремий кабель; і друге - забезпечити облік використаної електроенергії кожним окремим споживачем.
- Ми зараз думаємо над тим, щоб знайти оптимальну модель накопичення і розподілу, - резюмує Юрій Бова по новій перспективі.
… Ось така цікава історія про громаду, яка страх перед блекаутами замінила дружбою з альтернативною енергією. І в цьому їй допоміг «Мастер план» - генплан по-європейськи. Причому, у Тростянці він спрацьовує не лише в енергетиці, а й в інших сферах - організації громадського транспорту, поводженні з відходами, інклюзії, плануванні місць для відпочинку мешканців громади. Крім того, формат «Мастер плану» міста зрозумілий міжнародним партнерам України. Тому значно спрощує пошук інвестицій у відбудову. Такий досвід може бути корисним для інших українських міст і громад та надихнути їх на сталий підхід до свого розвитку.












